COVID-19 info (kriis.ee)

Kuidas kaitsta ennast koroonaviiruse uue laine eest

COVID-19 käitumisjuhend spordivõistluste korraldajatele

Sporditreeningute korraldamise juhend 11. juunist

Valitsus kiitis heaks COVID-19 piirangute leevendamise korralduse

Vabariigi Valitsuse 28.05.2021 korraldus nr 213

Vabariigi Valitsuse 19. augusti 2020. a korralduse nr 282 „COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud meetmed ja piirangud" muutmine

Seletuskiri

Vabariigi Valitsuse 28.05.2021 korraldus nr 212

Karantiini kehtestamine COVID-19 haiguse diagnoosiga või positiivse testi tulemusega isikutele ja nende isikutega lähikontaktis olnud isikutele

Seletuskiri

Vabariigi Valitsuse 20.05.2021 korraldus nr 203

Vabariigi Valitsuse 30. jaanuari 2021. a korralduse nr 47 „Karantiini kehtestamine koroonaviirusest SARS-CoV-2 põhjustatud COVID-19 haiguse diagnoosiga isikutele, nende isikutega koos elavatele või samas elukohas püsivalt viibivatele või haiguse diagnoosiga isikuga muul viisil lähikontaktis olnud isikutele" muutmine

Seletuskiri

 

Valitsus leevendab järk-järgult COVID-19 piiranguid alates 26. aprillist

 

Jooksev info

Eesti Perearstide Selts on valmis teinud COVID-19 koduse ravi juhendi.

Mis on vaktsiin ja kuidas see töötab

Mida tuleb silmas pidada vaktsineerima minnes

 

RIIGI PÕHISÕNUMID (12. nädal)

Katussõnumid:

 • Olukord on endiselt kriitiline. Peame jätkama kõigi ennetusabinõude järgimist, et meie meditsiinisüsteem peaks koormusele vastu ja nakatumised väheneksid.
 • Väärtustame tervishoiutöötajate tööd. Ka need, kes püsivad tugeva tervise juures, ei tohi unustada neid, kes on raskelt haiged ning kelle elu ja tervise eest arstid, õed ja hooldajad iga päev võitlevad.
 • Kasuta võimalust, kui sind vaktsineerima kutsutakse. Pandeemiast ei ole muud väljapääsu kui vaktsineerimisega. Esmajärjekorras vaktsineeritakse riskirühmi, kellel on suurem risk raskelt haigestuda. Kõik vaktsiinid kaitsevad raske haigestumise eest.
 • Väldi reisimist. Välisreisidelt on suur risk tuua riiki uusi nakkavamaid viirusetüvesid.

Sõnumid COVID-19 hädaolukorra lahendamise kohta:

 • Kõikjal Eestis kehtivad inimeste kokkupuudete vähendamiseks ranged piirangud, et saaksime koroonaviiruse laialdase leviku kontrolli alla.
 • Nakatumiste vähendamiseks on suletud kaubandusettevõtted, avatud on vaid esmavajalikud poed. Suletud on toidukohad, peatatud on kogu meelelahutus ning üritusi pole lubatud korraldada. Ka ei tohi siseruumides praegu sportida ja tegeleda huvitegevusega.
 • Õues liikudes tuleb järgida  2+2 reeglit, mille kohaselt võib koos liikuda kuni kaks inimest ja teistega tuleb hoida vähemalt kahemeetrist vahemaad.
 • Vältida tuleb ka erakohtumisi ja -pidusid. Kui kokkusaamine on hädavajalik ning seda pole võimalik veebi teel korraldada, ära kohtu korraga rohkem kui kuue inimesega ning võta kasutusele kõik ettevaatusabinõud.
 • Eestis keskendutakse lähinädalatel eelkõige riskirühmade - eakate ja teatud kroonilisi haigusi põdevate inimeste - vaktsineerimisele.

 

WHO maskivideo

 • Maski kandmine aitab pidurdada nakatumist ning päästa elusid. Nakkuse leviku vältimiseks ja pidurdamiseks on oluline teha kõike: püsida haigena kodus, pesta sageli käsi, hoida distantsi, järgida hingamisteede hügieeni, vältida rahvarohkeid, kinniseid ning lähikontakti nõudvaid kohti #kannamaski
 • Viirusest saame võitu ainult üheskoos! Väldi võimalusel avalikke siseruume! Aga kui pead neis viibima, siis kanna maski! Tee seda poes ja kaubanduskeskuses,  ilu- või juuksurisalongis, muuseumis, ühistranspordis. Kandes maski kohtades, kus liigub palju inimesi, vähendad võimalust, et köhides, aevastades või valjult rääkides jõuab piisknakkus teiste inimesteni.  #kannamaski
 • Lisaks maski kandmisele tee ka kõike muud, mis pidurdab viiruse levikut: hoia distantsi, pese käsi, õhuta tube, väldi rahvarohkeid  lähikontakti nõudvaid tegevusi või kohti. Järgi maski kandmise põhitõdesid:
 •         Enne maski kätte võtmist tuleb käed hoolikalt puhastada ning vältida hilisemat maski katsumist.
 •         Mask peab olema korralikult näo ees (nina kaetud ja servad maksimaalselt kinni).
 •         Vaheta maski, kui see saab niiskeks või mustaks.
 •         Maski äravõtmisel viska ühekordne mask kohe suletavasse prügikasti.
 •         Korduvkasutatav riidest mask pane suletavasse kilekotti ning pese seda seebi ja sooja veega vähemalt kord päevas.
 •         Riiulile seisma jäetud kasutatud mask võib levitada viirust ning olla ohtlik ruumis viibijatele. #kannamaski
 • Maski kandmine aitab pidurdada nakatumist ning päästa elusid. Peseme käsi ja väldime silmade, nina  ja suu katsumist. Hoiame distantsi ja õhutame tube. Ühekoos saame viirusest võitu!  #kannamaski

 

Kuidas saan hoida ennast ja teisi viiruste hooajal?

 • Pese käsi regulaarselt ja hoolikalt sooja vee ning seebiga. See on parim lahendus. Kui neid pole võtta, aitab ka desinfitseerimisvahend.
 • Köhi ja aevasta varrukasse. Käe suu ette panemisest ei ole kasu, sest peopessa sattunud pisikud kanduvad sealt kergesti edasi.
 • Ära puuduta nägu, silmi või suud pesemata kätega. Nii väldid viiruse kandumist kätelt limaskestadele.
 • Kasutatud taskurätt on tõeline pisikupesa. Eelista pabertaskurätte ja viska need peale kasutamist kohe prügikasti.
 • Kui oled tõbine või suisa haige, jää koju. Viiruste edasikandmine tööl, koolis, poes, bussis või rahvaüritustel toob kaasa järgmised nakatumisjuhtumid.
 • Haigestumise kahtluse korral helista oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220, kes annavad nõu, kuidas edasi toimida. Erakorralise meditsiini osakonda ei ole mõtet järjekorda ootama minna – sealt ei saa viirushaiguste diagnoosi.
 • Koroonaviirusega seotud küsimustele saad vastuse Häirekeskuse infotelefonilt 1247, mis pakub ka psühholoogilist esmaabi.

 

LAE ALLA HOIA ÄPP

HOIA mobiilirakenduse abil saad kiiresti teada võimalikust lähikontaktist COVID-19 nakatunuga, võimaldades sul astuda samme enda ja teiste tervise kaitseks. Kui viibid avalikus ruumis, bussis, poes või kuskil mujal ning oled eneselegi teadmata lähikontaktis viirusekandjaga, kes seda ka ise veel ei tea, siis ainult HOIA äpp saab sind tagantjärele teavitada. Sest ka viirusekandja ei tea, kellega ta bussis kõrvuti seisis või poes kõrvuti puuvilju valis. 

KUIDAS HOIA TÖÖTAB ?

 1. Sinu telefon, kus on HOIA äpp, registreerib läheduses asuvate teiste HOIA äpi kasutajate bluetoothi signaali ning vahetab sellega anonüümseid koode.
 2. Kui signaal on lähemal kui 2 meetrit ja selle kestvus vähemalt 15 minutit, salvestub telefoni lähikontakti anonüümne kood.
 3. Kui inimene annab positiivse proovi ja kinnitab selle HOIA äpis, siis kasutaja telefon võrdleb, kas haigestunu anonüümne kood ühtib mõne teise anonüümse koodiga, kellega ta on olnud lähikontaktis.
 4. Kui jah, siis lähikontaktne saab vastava teavituse koos tegevusjuhistega.

PS. Anonüümse koodi põhjal ei ole võimalik kedagi tuvastada ning kasutaja ei saa teada, kes oli see nakatunu, kellega ta kokku puutus. Laadi äpp alla Google Playst või App Storest ja jaga seda postitust, sest mida rohkem inimesi seda rakendust kasutab, seda efektiivsem see on! Loe lähemalt HOIA äpi kohta https://hoia.me