Karuputke võõrliigid ja nende ohjamine

Hiid-karuputk, Sosnovski karuputk ja pärsia karuputk on ohtlikud invasiivsed võõrliigid. Oma kiire leviku ja suure kasvu tõttu ohustavad nad meie looduslikke kooslusi. Karuputke võõrliikide hävitamine ja leviku tõkestamine on iga maaomaniku vastutus ja kohustus.

Nii Euroopas kui ka mujal maailmas probleeme tekitavad hiid-karuputk, Sosnovski karuputk ja pärsia karuputk tuleb hävitada ning neid ei tohi kasvatada ega levitada. 
 
Karuputke võõrliigid on ohtlikud inimese tervisele.
 
Taimemahlaga kokkupuutel ja päikesevalguses võivad nahal tekkida punetus, põletusvillid, isegi haavandid; mahla silma sattumine võib põhjustada pimedust.
 
Karuputke võõrliikide tõrje on vastutusrikas töö, kuna seemnete valmimisel ja mulda pudenemisel luhtub varasemate aastate töö ja taimedest lahtisaamine pikeneb oluliselt.
 
Karuputke seemned võivad püsida mullas idanemisvõimelisena teadaolevalt üle 10 aasta. Seepärast on eriti oluline taimed õigeaegselt hävitada ning vältida taimede õitsemist ja õitsemisele järgnevat viljumist.
 
Keskkonnaamet on korraldanud üleriigilist karuputke tõrjet aastast 2006. Tõrjet on tellitud avaliku hanke kaudu ja tõrjeviisideks on olnud põhiliselt taimede juurtega välja kaevamine ja herbitsiidiga mürgitamine. Tõrje tulemusel on karuputke võõrliigid hävitatud ca 800 hektaril. Paljudes suurtes ja algselt tihedates kolooniates tärkavad praeguseks vaid üksikud taimed. 
 
2025. aastal alustab Keskkonnaamet tõrje järk-järgulist üleandmist maaomanikele.