Igaküla
13. - 19. jaanuar

  2015  2024  2025
Elanikke 16 14 17
Noorim elanik 13 a
Vanim elanik 82 a
Pindala (km²) 9,39
Asustustihedus (in/km²) 1,5
Külavanem Marko Mets
  FIE MTÜ
Registreeritud jur. isikuid 6 0 0
Küla ajalugu      

 

Kui Aljava on läbi aegade Muhu väiksemaid külasid, siis Igaküla on olnud kõige suurem. Muinasaegsest asustusest annavad tunnistust 2016. aasta maastikuhoolde käigus paljandunud suur hulk kivivaresid, millest osa on ka kalmed. Igaküla ja Rinsi maade piiril asus üks Muhu tähtsaid uhatlemiskohti mida nimetatakse Suurekivi mulguks. Igaküla tegi kuulsaks ka 17. sajandist pärit sügav kaev, mida eesti rahvale esimesena tutvustas Johannes Pääsuke ja, mille koopia avati augustis Vabaõhumuuseumis.

Küla nimi on dokumentides esimest korda kirjas 1569.aastast, kus ta on ka vakupiirkonna keskusena Ykkenkulla kujul kirja pandud.

Muhu suurim küla oli Igaküla juba 1645.aastal ja ka pärast Põhjasõja koledusi oli veel 7 talus inimesi alles. 1918. aastal oli Igakülas sama palju majapidamisi kui Muhu saarel külasid ja külas oli Iivardil õigeusu kool kuni 1917. aastani. Edasi  tegutses kool ilmaliku algkoolina Laasul kuni 1925. aastani.

20. sajand on Igaküla jaoks tähendanud inimeste ja seejärel ka majapidamiste kadumist ja lagunemist. Praegu on Igaküla tulevik juba helgem.

Igakülast on pikemalt kirjutanud 1970.-tel aastatel kunagise vallavanema Ivan Müürisepa Neo talu ostnud Võrumaalt pärit Matti Palu, kes oli aastatel 1988-2000 Tallinna Polütehnikumi direktor. Tema  avaldas oma mälestused raamatuna, mis on ka Liiva raamatukogus olemas.

Igakülas on sündinud muhu juurtega Saaremaa kirjanik Aadu Hint, kelle ilmaletulekust Igaküla Iivardil möödub 10. jaanuaril 115 aastat. Kirjanduses on tema sünnikohaks märgitud nii Külasema, kus sündis tema ema kui ka Igaküla Oeldu, kus elas üks tema ema õdedest. 

Igakülas asub Muhu suurimaid rändrahne: Igikivi, mis võis ka külale nime anda, kui see just vastupidi ei olnud. Igikivi kõrgus on 3,37 meetrit ja ümbermõõt üle 19 meetri. Igaküla inimesed teadsid Igikivi Inglit, Karikivi Kadrit ja Abrukivi Arturit. Kas olid need kivihaldjad või päriselt elanud inimesed pole paraku teada.