« Tagasi

Looduses tuld tehes pea meeles ohutust!

 

Märtsikuus käisid päästjad üle kogu Eesti kustutamas 34 maastikutulekahjut, neist enamiku puhul oli tegemist kulupõlenguga.

Soojad ilmad on sulatanud lume ja tuuled on puhunud kuivaks hangede alt välja sulanud mulluse rohu. „Eelmisest aastast alles jäänud rohtkate on õhuke ja juba esimesed tuuled muudavad selle krõbekuivaks. Kuigi maapind on veel niiske, on kuluhein sellest hoolimata väga kergesti süttiv," selgitas Päästeameti ennetustöö osakonna juht Viktor Saaremets.

Ulatusliku kulupõlengu puhkemiseks piisab vähesest. „Koduaedades on alanud kevadtööd, siin-seal tehakse lõkkeid. Piisab vaid väiksest hooletusest ja lõkkest võib alguse saada suurem ja kiiresti leviv põleng," rääkis Saaremets. „Kindlasti tuleb meeles pidada, et lõkkease peab olema ette valmistatud ja lõkkeplatsi ümbrus tuleohutu. Lõkkekoha juurde tuleb varuda kustutusvahendid, näiteks ämber vett, et vajadusel tuld kiiresti summutada. Rusikareegel on see, et lõket tohi jätta järelevalveta, sest õnnetuse juhtumiseks piisab vaid hetkest." Kulu põletamine on keelatud aastaringselt.

Tuld tohib teha vaid tuulevaikse ilmaga ning hoolikalt tuleb jälgida, et sädemed ei lendaks kergesti süttivatele materjalidele. Lõkkekohta valides on oluline arvestada, et see oleks hoonetest ja metsast ohutus kauguses.

Ees ootab pikem nädalavahetus ning prognoosi kohaselt on oodata võrdlemisi sooja ja vahelduva pilvisusega ilma. Looduses aega veetes tuleb meeles pidada tuleohutuse põhitõdesid ning tulega kaasnevaid ohtusid tasub selgitada ka lastele.

Ohutu lõkke põhitõed:

• Lõkke tegemisel veendu, et lõkkekoht on põlevast materjalist puhastatud, hoonetest piisaval kaugusel ning tule tegemisega ei kaasne tuleohtu loodusele.

• Lõket tee vaid tuulevaikse ilmaga. Tuleohu vältimiseks jälgi tule tegemisel või grillimisel tuule suunda, et sädemed ei lendaks hoonele, metsale või põlevmaterjalile.

• Koduaia lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit

• Lõkke tegemisel hoia käepärast tulekustutusvahend (näiteks ämber veega, tulekustuti vm).

• Enne lõkkekohast lahkumist veendu, et lõke oleks täielikult kustunud.

Täpsemat infot tuletegemise ohutusnõuete kohta saab riigiinfotelefonilt 1247 või SIIT.

Päästeameti 01.04.2021 pressiteate edastas:

Silver Kuusik

kommunikatsiooniosakond

nõunik

mob: +372 5745 0320

silver.kuusik@rescue.ee

 

PÄÄSTEAMET 

Raua 2 | 10124 Tallinn

www.rescue.ee

http://www.facebook.com/paasteamet