« Tagasi

Haridus ja noorsootöö

Muhu noortekeskus sai 15-aastaseks

 
Eile tähistati Liival Muhu noortekeskuse 15. aastapäeva, mille käigus näitasid oma oskusi muu hulgas ka asutuses tegutsevate huviringide noored.
 
Aastapäeva tähistamisel said sõna juhataja Liia Ots, Muhu vallavanem Raido Liitmäe ja Muhu põhikooli direktor Andres Anton. Võimalus sõna võtta anti ka kõigile teistele, kes seda soovisid. Külalistele pakuti torti.
 
Pärast seda astusid üles Muhu noortekeskuses toimetavate ringide esindused. Eelkõige pandi rõhku muusikalistele etteastetele. Esinesid noortekeskuse bändikooli noorteansambel Muhupoolus, Artur Müüri puhkpilliansambel, Vello Tikerpalu juhendatud puhkpillikollektiiv. Üllatusesinejana astus lavale noortekeskuse töötajatest koosnev ansambel Idealistid, mis tuli spetsiaalselt kokku noortekeskuse tähtpäeva tähistamiseks.
 
Vanim maapiirkonna noortekeskus
 
Muhu noortekeskus asutati 25. jaanuaril 2005. aastal, kui Muhu vallavolikogu võttis vastu noortekeskuse põhimääruse. Liival asuva Muhu avatud noortekeskuse juhataja Liia Ots ütles Meie Maale, et Saare maakonnas peale Kuressaare noorte huvikeskuse sel ajal teisi noortekeskusi ei olnud. „Võib öelda, et Muhu noortekeskus on vanim noortekeskus maapiirkonnas," märkis ta.
 
Muhu noortekeskus asus Otsa sõnul algselt Muhu lasteaiaga samas majas ja toimetas seal kümme aastat. Noortekeskus avas 10. tegutsemisaastaks uued ruumid tänu SA Innove poolt koordineeritud ERF meetmele „Avatud noortekeskuste, teavitamis- ja nõustamiskeskuste ning huvikoolide kaasajastamine". „Tänavu saab viis aastat uues majas täis ja peab tunnistama, et spetsiaalselt noortekeskuse vajadustele vastavaks ehitatud ruumides on ikka hea seda tööd teha küll," leidis Ots.
 
Peab noortekeskuse rolli tähtsaks
 
Kuna umbes pooled Muhu põhikooli õpilastest on Otsa sõnutsi noortekeskuse „püsikliendid", peab ta Muhu noortekeskuse rolli noorte seas küllaltki tähtsaks.
„Muhus pole eraldi noorsootööspetsialisti, seega noortekas üritab oma tegevusega kujundada Muhu valla noorsootööd tervikuna. Muhu noortekeskusel on väga hea tehniline baas ja vinge helistuudio, mida kutsuks noori üles kasutama isegi rohkem. Rõõm on tõdeda, et ka põhikooli lõpetanud noored ei unusta noortekeskust ära ja leiavad põhjuse meie majja tulla," rääkis Ots.
 
Ta lisas, et noorsootöö tervikuna on suunatud 7–26-aastastele, aga väikeses kogukonnas ei peeta vanusepiiridest nii jäigalt kinni. Kui on huvi, leiavad tegevust ka nooremad ja vanemad.
 
Külastatavus on tõusnud
 
Liia Otsa sõnul on praegu noortekeskuses tegevust pigem rohkem kui vähe. Ta rääkis, et asutuses toimetab kuus huviringi ning iga kuu toimub mõni suurem üritus. „Juba käivad mõtted suviste tegevuste suunas," lausus ta.
 
Noortekeskuse populaarsus on Otsa sõnutsi kasvavas trendis ning külastatavus on aasta-aastalt tõusnud. „Kui 2012. aastal tehtud noorsootöö kvaliteedi hindamise järgi oli päevane külastatavus 10–15 noort, siis praegu on see number 20–30 ehk numbrid on kahekordistunud. Sealjuures ei ole kahekordistunud noorte arv saarel," selgitas Ots ning lisas, et kindlasti on nende numbrite juures oluliseks abiks ka lähedus spordihallile.
 
Trenni algust saab oodata põhimõtteliselt üle ukse ja ei pea mitme maja vahel jooksma.
 
Kui mõned aastad tagasi oli Muhu noortekeskuse fookuses tugevalt muusika ja filmindus, mille tarbeks valmis uhke helistuudiogi, siis praegu teevad noored rohkem sporti. „Noorsootöö üritab vastavalt noorte huvidele ka nende trendidega kaasas käia," sõnas Ots.
 
Liia Ots on Muhu noortekeskuse juhataja olnud alates 2018. aasta septembrist ja enda sõnul on ta täielik noorsootöö fänn. „See töö on väga vaheldusrikas, uuenduslik, loov ja võimalusterohke. Minu hinnangul täielik tulevikutöö. Parim selle töö juures on muidugi noored ise," lausus Liia Ots.

 

Allikas: Meie Maa