Eesti English Русский
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv


Uudised
06/05/2019 14:21  Ärategemise uus tase Muhus
Nägin talguid, millist enne pole Muhumaal olnud. Ikka selsamal 4. mail, mil tuhanded Teeme ära talgulised üle Eestimaa korda lõid, puhtust tegid ja kohti kenamaks said. Talgupäeval pandi Muhumaal Hellamaa külas Metsa talu vanale elumajale uus katus.


Katusepanek vanaperemehe pilgu all: rassimas olid ehitusmehed nii oma külast kui ka kaugemalt. Tegus külavanem Matti võttis oma tööposti sisse niipea, kui tema eelmised talgud läbi said.
 
Majadele on katuseid pandud ennegist, aga sel korral toimus see suur ettevõtmine muret märganud külarahva organiseerimisel ja tegemisel. Selge see, et üksikule vanainimesele käib sellise suurusega projekt ülejõu nii oskuste, võimaluste kui ka jaksu poolest. Heateo plaani lükkas käima Tiina Jõgi, kes ei pidanud paljuks ka vallast toetuse küsimist. Eraldi kiitmist ja eeskujuks toomist on väärt Muhu valla poolt antud rahaline toetus ehitusmaterjali hankimiseks. Lisaks saadeti ka töömees appi.
Talgupäeva hommikul puistas ilmataat rahet ja vilistas tuult, edasi keeras heledamaks, töö tegemist pilvine taevaalune ei takistanud ning päeva peale näitas isegi päikest. Arvatavasti 1930-ndal valminud elumaja katus oli samasugune nagu sadadel teistel Muhumaa hoonetel - ära vanunud rookatus oli kaetud eterniidiga. Lekkiv ja kokkukukkumise ohus olevalt katuselt kisti vanad kihid maha, tehti uus roovitus, kaeti aluskilega ning peale taoti uus tänapäevane eterniit. See kõik päris ühe päeva töö ei olnud ning töötunde jagus tublisti nii enne kui ka pärast talgupäeva.


Muhu valla toetusel panevad Hellamaa talgulised ajaloolisele talumajale uue katuse. 
Talgutel söödi rammusat suppi, mida Liiva koolimajas aasta-aastalt aina maitsvamaks vaaritatakse. Talgujuht Tiina oli omalt poolt valmistanud korralikud portsud traditsioonilist muhu magustoitu hapurokka ning serveeris õhtuse tee kõrvale metsseapirukat, mille meenutaminegi sülje suhu toob. Talgupäeva töönorm sai valmis just siis, kui päevavalgus kadus ning üksteise nägusid enam ei eristanud.
 
Loendusandmete põhjal oli Saare maakonnas Eesti kõige suurem talgutest osavõtjate osakaal – ligi 10% rahvaarvust. Teist sellesarnast talgut aga silma ei jäänud...

Metsa talu peremees on õuealale hulgaliselt lindude pesakaste meisterdanud, kõigil kindlad katused pea kohal. Nüüd saab ta ka ise muretumalt elada, kui elumaja katus vett läbi ei lase.

Kadri Johanson

Elitec Free