Eesti English Русский
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv 

Uudised
18/01/2012 11:14  Henton Figueroa jagas muhulastele teadmisi ettevõtlusest
 | Uudis on aegunud: 01/31/2012 00:00

13. jaanuaril kogunes saarerahvas Muhu põhikooli kuulama ettevõtlusest kõneleva loengusarja esimest ettekannet. Avapaugu tegi Tšiili aukonsul, eksportöör ja majandusõppejõud Henton Figueroa, kes on meie riigis elanud üle 15 aasta.


Loengu esimesel poolel naerutas Henton Figueroa publikut oma muhedate kommentaaridega Tšiili loodusest ja sealsetest eluviisidest. Seejärel läks jutt ettevõtluse peale. Lõuna-Ameerika majandus põhineb paljuski maavaradel ja kohalikel loodusandidel. Ka Eestis leidub piisavalt ressursse, mis lisaväärtuste külgepookimisel saab pakendada konkurentsivõimelisteks ekspordiartikliteks.

Kõik algab loovusest. Henton Figueroa on Vigalas asuva piimatööstusega kujukalt tõestanud, et lehmast saab ka praeguses turusituatsioonis rohkem tulu kui seda pakub lihakonserv. Eestis valmistatud Itaalia piimatooted mascarpone ja mozzarella on võitnud paljude südamed.

Tooted osalevad pidevas arendusprotsessis. Mozzarella juustud on vastavalt toiduretseptidele tükeldatud erinevatesse mõõtudesse, Parmesani viilud pakendatakse pitsavalmistajatele ja mascarpone ürdikreem suunatakse toidulaualisandiks Tallinna restoranidesse.

Itaallased eesti saunas

Maapiirkonnas peab jätkuma ettevõtluses loomingulisust erinevatel tasanditel, nii tootedisainis kui turustustöös. Figueroa oskab leida üles õige turusegmendi. Reisides Saksamaal, avastas ta ühes linnas venekeelsed kauplused – arvestades slaavlastest tarbijaskonna suurust, hakkas ärimees eksportima Saksamaale iga nädal 20 tonni nostalgilisi Väike Väänik präänikuid. Eestlaste kaup sobib asendama Venemaa toodangut, sest sealsed tolliprotseduurid on liiga aeganõudvad.

Teine näide tuleb Itaaliast, kus hinnatakse meie kohalikust lepa- ja haavapuust valmistatud saunasid. Aga mitte selle traditsioonilises vormis. Tartumaa ettevõtte Saunax tooted põhinevad kliendikesksel disainil. Nii on eestlaste valmistatud sauna soetanud endale ka Itaalia endine peaminister Silvio Berlusconi.
Voolujoonelisi lavasid täiendavad tihti erivalgustid, vaateaknad ja seinte sisse peidetud infrapuna kiirgavad kerised.

Figueroa teeb Eestis valmistatud saunade ekspordiga käivet 100 000 eurot kuus. Sellele vaatamata peab aeg-ajalt rahustama eestlastest töömehi, kes tahaksid klienti tema veidrustes ümber veenda. Eestlased on harjunud mõtlema asju “kandiliselt”. Raske on mõista saunalist, kes soovib 155 laevalgustit ja kiiktooli. Loengu ajal tekkis muhulastel ka igati õigustatud küsimus, kuidas saab leili võtta kerisega, mis on peidetud seina sisse. Itaallased on aga tootega rahul – kanistrist valatakse kerisele vett spetsiaalse lehtri abil.

Eestlased peaksid eristuma hiinlastest

Hiinlaste vastu ei saa konkureerida masstoodanguga. Figueroa ei arva, et eestlane peaks pakkuma odavat kaupa ja samastuma Aasia kuvandiga. Tema meeskond keskendub teistele väärtustele: “Meil on piisav loominguline võimsus leida üles need nišitooted, mis täidavad klientide vajadusi.”

Soovidele peab vastama kogu nõutud keerukusega. Mõnikord jõuavad tellimused kohale hilisõhtul, kuid Saunaxi meeskond üllatab klienti joonistega juba varahommikul. Figueroa sõnul on ekspordil oluliseks konkurentsieeliseks just kiire reageerimisaeg ja paindlik tootedisain. Seda luksust suured tehased ei paku.

Lugu töötust Tšiili pereemast

Figueroa jutustas ka loo ühest Tšiili pereemast, kes pärast abikaasa lahkumist pidi elus esimest korda ise raha teenima hakkama. Naine mõistis, et tema ainuke oskus oli perele kodus süüa valmistada. Nii käivitas ta toitlustusäri, millele pani nimeks Udarata Lehm. Klientuur kasvas tuhandeteni. Naine otsustas müüa ettevõtte maha ja saadud raha eest avada veelgi võimsama toiduäri Munadeta Pull. Sama skeemi järgi on tal nüüdseks maha müüdud viis restorani.

Kolmandaks aastaks peab eduvalem tööle hakkama

Henton Figueroa hinnangul ei peaks lootma, et kohe esimesel kahel aastal hakkab ettevõte kasumit tooma, kuid kolmandaks aastaks peab eduvalem tööle hakkama. Selleks, et edu meie saarerahvast saadaks, toimub Muhus juba varsti järgmine ettevõtluseteemaline loengupäev.

 

Mihkel Jürisson, Muhu valla arendusnõunik
 


Elitec Free