Eesti English Русский
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv 

Uudised
17/06/2015 12:59   Tallitäis muhulikku kunsti
 Allikas: Saarte Hääl
Läinud nädalal said Koguva kunstitallis kokku 21 Muhuga enamal või vähemal määral seotud kunstnikku. Sama kirev kui loojate nimistu, on ka juba kuuenda samalaadse väljapaneku žanriloetelu maalist portselani ja fotost tekstiilini.

“Muhus võib kõigest muust puudu olla, aga kunstnikke on meil küllaga!” ütleb näituse avamisel Koguva külaseltsi eestvedaja Hilja Tüür. “Üks tore inimene on öelnud, et ilma kunstita saab elada küll, aga ei taha! Täna ongi siin kõik need inimesed koos, kes ilma kunstita elada ei taha.”

Koguva külaselts ongi heas mõttes süüdi selles, et kunstitalli ümber aastaid kestnud mõistmatud omandikired pole lasknud talli kui suurepärase näitusepaiga uksi lõplikult kinni panna. Koguva kunstitallis saavad Muhuga seotud kunstnikud kokku juba kuuendat korda.

Üks näituse kokkuseadjaid, skulptor Aime Kuulbusch meenutab ajalugu. 1991 oli esimene selline näitus Liiva koolimajas. 2001 oli kunstitall juba olemas ja esimene näituski ära peetud, aga Muhu kunstnikud jõudsid oma töödega siia kena rookatuse alla alles aastal 2005. Selle idee algataja oli kunstitalli omanik ja toonane näituste korraldaja Pirkko Silvennoinen.

“Kümme aastat on täis saanud ja täna võime öelda, et tegu on väga elujõulise traditsiooniga. Mõned meie hulgast on lahkunud, mõned on loobunud, aga kunstnikke on ka juurde tulnud,” on Kuulbusch rõõmus. Muhu muuseumi juhataja Meelis Mereäär nimetab näitust lausa aasta üheks tähtsündmuseks ja lubab kõik muuseumikülastajad ka kunstitallist läbi suunata.

Tänavusuvise näituse on kujundanud visuaalse kommunikatsiooni disainer Kirsten Lillepuu, kes on suutnud erinevate kunstnike käekirjad oskuslikult tervikuks kokku sobitada, kaotamata seejuures iga loovisiksuse omanäolisust ja jättes kogu näitusest läbi kumama Muhule omase erksa meele ja vormikirkuse. “Seekordne väljapanek on rõõmsameelselt kirev, eklektiline, aga väga elujõuline, värviline ja muhe. Ei ole vaja teemat otsida! See kujuneb ise, kui kokkutoodud tööd saab lahti pakitud. Ja see sümpaatne kunstitall on ikkagi tall, mitte galerii. Siin on niisked seinad, siin on alati palju sääski ja pääsukesed eksivad sisse. See ruum on kujundajale tõsine väljakutse, aga see asi ise ja need inimesed on lihtsalt vaimustavad!” Lillepuu sõnul on kunstnikele antud võimalus ja voli väljapanekut suve jooksul täiendada ja midagi uut asemele või juurde tuua.

Üks näituse kunstnikest Anne Tootmaa on Muhumaaga vägagi tihedalt seotud, kuigi oma loominguga astub ta kunstitallis üles esimest korda. “Minu vanaisa on pärit Linnuse külast ja mina olen vanas Muhu haiglas (asus Viira külas – T. K.) sündinud. Ma arvan, et see on mind palju mõjutanud. Juba kooliajal öeldi mulle, et minu hullumeelse värvikasutuse põhjuseks ongi Muhu juured. Aastaid tagasi käisin ma oma siinsetel sugulastel külas ja ma lausa ehmatasin, kui palju minu arusaamad, kompositsiooni- ja värvitunnetus kattub sellega, mida ma nägin oma Muhu sugulaste talus. See on mulle nii omane. Mõnede asjade vastu lihtsalt ei saa. Ja armastus väikeste saarte vastu on mind alati saatnud.”

Hilja Tüür, kes ise on näitusel esindatud kolme taaskasutust propageeriva rõivakomplektiga, tõdeb, et kahjuks on Koguva rahval suviti nii kiire ja kunst on ikkagi sekundaarne nähtus. “Primaarne on see, et peenrad saavad haritud ja porgandid istutatud. Loodan, et mõni kohalik inimene tuleb ka siia kasvõi jalga puhkama, aga põhiliselt on see kõik ikka turistide jaoks. Kahjuks ta nii on.”

“See näitus on ennekõike nende kunstnike, nende inimeste nägu. Siin on koos eri põlvkonnad ja põnev on vaadata seda kunsti sünergiat, mis sellel näitusel erinevate tööde stiilide ja erinevate erialade kunstnike tööde vahel tekib,” annab Anne Tootmaa tulevasele näitusekülastajale hea vihje.

Muhu kunstielu retsept on lihtne: suured sõõmud Muhumaa inspireerivat õhku, nii enne kui ka pärast sööki pikema aja vältel – selle retsepti toimet võib igaüks kuni 31. augustini Koguva kunstitalli vaatama ja hindama minna.


“Muhu kunstnikud Koguva kunstitallis VI”

12. juuni kuni 31. august.
Maal, skulptuur, graafika, klaas, metall, keraamika, foto, tekstiil, nahk, portselan.
Osalevad kunstnikud Anne Tootmaa, Aigi Orav, Aime Jürjo, Aime Kuulbusch, Andreas Muhust, Anne Korv, Anu Hint, Anu Kabur, Hilja Tüür, Jakob Kipper, Kadri Kangilaski, Katrin Vaher, Kattri Taklaja, Kirsten El, Laine Linnas, Mai Einer, Raili Vinn, Reine Väli, Sabina Kaukis, Vello Vinn, Viivi-Ann Keerdo.


Elitec Free